Çarşamba, Kasım 29, 2023
Günlük Burç Yorumları
Ana SayfaMüzikBarış Manço Kimdir?

Barış Manço Kimdir?

Barış Manço, Türk rock müziğinin en önemli ve sevilen isimlerinden biridir. 1943 yılında İstanbul’da doğan Manço, çocukluğundan itibaren müziğe ilgi duymuş ve ilk grubunu 1958 yılında kurmuştur. 1960’lı yıllarda Anadolu rock tarzını benimseyen Manço, hem Türkçe hem de Fransızca şarkılar söylemiştir. 1970’li yıllarda ise Kurtalan Ekspres grubuyla birlikte dünyaca ünlü olmuş ve birçok ülkede konserler vermiştir.

Barış Manço, sadece müzisyen olarak değil, aynı zamanda televizyoncu, yazar, ressam ve gezgin olarak da tanınmıştır. 1988 yılında başladığı “7’den 77’ye” adlı programıyla Türkiye’nin ve dünyanın farklı kültürlerini izleyicilerine tanıtmıştır. Ayrıca çocuklara yönelik şarkılar, masallar ve kitaplar da yazmıştır. Barış Manço, sanatçı kişiliğinin yanı sıra, insanlığa ve barışa olan sevgisi, mütevazı ve samimi tavırlarıyla da milyonların gönlünde taht kurmuştur.

1999 yılında kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Barış Manço, Türk müzik tarihinin en büyük efsanelerinden biri olarak anılmaktadır. Onun şarkıları hala dinlenmekte, onun hayatı hala örnek alınmaktadır. Barış Manço, Türkiye’nin gururu ve dünyanın barış elçisi olarak yaşamaya devam etmektedir.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments